Deidova Cesta vášně: První recenze patří jako na potvoru k těm "syrovějším!"

Recenze Cesta vášně: brutální syrovost mužského božství


Neexistuje jediná knížka na světě, která by se svou jedinečností vyrovnala Deidově Cestě vášně. Po předchozí Cestě pravého muže jsem čekala něco neobyčejného. Autor mě však šokoval – zprvu nepříjemně. Tohle přece nemůže myslet vážně! Ano, o sexu a spojení muže a ženy na duchovní úrovni umí vyprávět velmi otevřeně a syrově.

foto ke článku

Tohle je však mnohem víc, jak to říct? Není to syrové maso na talíři, ale přímo maso ještě na zvířeti, i s chlupama. A ještě teplé…
A teď se na tu scénu podívejte jako vegetarián.
Asi tak se musí cítit žena, když si přečte kus této knihy a narazí zrovna na nějakou tu část, kde se uctívá pták nebo pička. Nesnaží on se autor jen do sprostého chtíče vměstnat všechny své duchovní poučky, o kterých teď pochybujete a považujete je za „rádoby“ učení? Božství je přece jemnější, tam pičky a Velký mrdání nepatří! Nebo ano! Je právě to věčně zmiňované obrovské MRDÁNÍ tím, co nás přibližuje bohu?

Zcela jednoznačně! Pravda tu stále je, má jen jiný obal!

Samozřejmě, že má David Deida pravdu a tato kniha se svým podhoubím, svou hloubkou ničím neliší od jeho předchozí knihy, která se stala bestsellerem i u nás. Zhruba v polovině četby jsem pochopila, proč autor tuto knihu napsal. Musela jsem se však vrátit k jeho úvodnímu slovu, kde upozorňuje, že kniha není tak úplně obyčejná, že může být brána s despektem a ženy nad ní mohou trpět nevolností. Je to jen fikce a není to návod k duchovnímu životu.

Když si tyto dvě věci udržíte na paměti při celé četbě, tak za prvé uvidíte tu skrytou hloubku. Za druhé budete tolerantnější k neskutečným sexuálním orgiím a hrubé mluvě. A více oceníte občasné romantické chvilky, byť jsou třeba spojeny s dobrovolným odloučením se od velké lásky. Ano, příběh přátelství válečného veterána z Vietnamu a kdysi asketicky žijícího vegetariána, nemůže být obyčejný. Čtenář si poté může klást otázku – byl ten asketa a vegetarián svým přítelem stažen dolů nebo naopak vytažen nahoru? Duchovně…

A já na ni odpovídat nebudu, nechám to na čtenářích.
Je to jedna z mála knih, kterou možná budete číst na víckrát. Odkládat a zase si ji brát, protože vám to prostě nedá. A jedna z těch, na které se díky jedinečnému obsahu – byť jakkoliv kontraverznímu – nezapomíná.

Zdroj: kulturní web FANTOM, www.fan-tom.cz