Je Snadný tarot Barbary Moore opravdu snadný?

Je přehledný. Je jednoduchý. Je skvělý pro počáteční seznámení se s tarotovými kartami. Snad pro velmi obsáhlé povídání o kartách a výkladech obecně, snad pro kratší a tím lépe zapamatovatelné významy jednotlivých karet – ten jeden odstavec pro začátek úplně postačí. A o zbytek se postarají pestré obrázky, které připomínají cikánské karty a tudíž mluví řečí více než jasnou!

Informace, které potěší i zkušené vykladače
Bylo by hloupé tvrdit, že snadný tarot je nějaký snadný tarot pro začátečníky. Naopak – autorka všechno pročistila od zbytečných a dlouhých složitých úvah, astrologie a mýtů, bájí, přirovnání  - nakousla celé téma stručně, jasně a ve stejném svižném tempu vytrvala. Díky tomu čas od času vystupují některé informace jinak a některé dávají stručný, jasný smysl.

Mne třeba zaujala její Šestka holí, na kterou se dívá především z pozice převozníka, který na lodi převáží osoby, jež musí opustit jednu situaci a musí se co nevidět ocitnout na druhém břehu. Tenhle „vyhazov“ ze života je často krušný a nahlížený z pozice dramatické situace, která je opouštěna a to tíživé nic, které je někde tam na druhé straně. Jen okrajem se knihy zmiňují o převozníkovi, který podává pomocnou ruku. Jenže tady, u Barbary Moore, hraje hlavní roli:
„Z některých změn se vzpamatováváme hůř než z jiných. Šestky jsou o přeskupování a novém utváření, ale pokud je výchozí situace příliš bolestná nebo nebezpečná, je třeba se nejprve dostat do bezpečného přístavu. Z tak zoufalého stavu se lidé obvykle nedokážou dostat sami a potřebují nějakého hrdinu, který by jim pomohl. Všechno sami nezvládnete… tohle je situace, která si žádá pomoc zvenčí. Možná vám bude stačit rameno, na kterém byste se mohli vyplakat, nebo budete potřebovat někoho, kdo vám pomůže uniknout z bezprostředního fyzického nebo emočního ohrožení. Pokud jste to vy, kdo potřebuje pomoc, přijměte ji. Pokud je to někdo jiný, nabídněte mu, že mu pomůžete.“A také mne zaujaly dvojky, jejich obecná charakteristika, ke které většinou knihy a příručky o tarotu vedou samotné čtenáře – moc vám s nimi nepomohou. Barbara Moore ano:
„Dvojky vystihují okamžik napětí. Je to křehká rovnováha, úzká země nikoho. Jako by Vesmír čekal a ptal se: Co bude dál? Stačí jeden náhlý pohyb a vše se změní. Čeká se na rozhodnutí, po kterém napětí povolí. Zvažte možnosti, poraďte se se svým nejvnitřnějším já a pak se odvážně pusťte do akce. Jestliže se sami nerozhodnete, okolnosti rozhodnout dost rychle za vás.“
Jak je vidno z ukázek, jde o minipříběhy, o emoce, o situace, které jsou důvěrně známé každému z nás a každá karta je podporuje ještě obrázkem. To je skvělý základ pro to, abychom o svém tarotu mohli říct, že je snadný. Že je logický, má souvislosti a dobře ho chápeme.
To se autorce bravurně podařilo!

S tímto tarotem proběhly dva výkladové dny:
VÝKLADOVÝ DEN NA POPELKY.CZ
VÝKLADOVÝ DEN U MODRÉ KOČKY

Barbara Moore je osvědčenou autorkou knih o tarotu a nejen o této knize říká: „Cvičte, cvičte, cvičte…. Čím víc budete s tarotem, tím víc bude tarot s vámi. Otevře vám oči i mysl víc, než jste si kdy dokázali představit. Když držíte balíček tarotových karet, držíte sedmdesát osm klíčů, které vás dovedou k nekonečným možnostem tohoto zázračného a tajemného světa, který obýváme.

A má pravdu…