John Wineland: Jádro muže

Jádro muže je kniha, která vychází z učení Davida Deidy, známého průkopníka rovnovážného vnímání mužství, autor v ní zúročuje svůj vlastní život a zkušenosti nejen své, ale i svých klientů: Především ale přináší část své moudrosti v podobě cvičení, která si se svou myslí i tělem můžete zkoušet sami. A nechat se povzbudit, od toxického mužství, které je dnes tolik adorováno a často muži k němu sklouzávají, protože nemají jinou možnost (zdá se), směrem k vyrovnanému spokojenému životu a partnerství.

Za vztah je totiž vždy zodpovědný muž. Spokojená žena roste pouze po boku muže, který… třeba ví, jaký má v životě cíl a plně si uvědomuje svou sílu, svou zodpovědnost. Žena je vždy obrazem muže, kterého má po svém boku.  A to může být třeba dobrým odrazovým můstkem pro práci na sobě pro každého muže. Možná v průběhu života zjistí, že jeho žena je naprosto skvělá, možná zjistí, že k sobě potřebuje jinou, kdo ví…

Citlivost, se kterou je kniha psána je protkána důraznými, často bolestivými, pasážemi, v nichž s úlevou zjišťujete, že tento bolestivý režim přežití vede jen do záhuby. A na straně druhé nesmírně jemné části o nacítění se na partnerku, doslova je celá tato kniha návodem pro dobrý a kvalitní vztah.

„Záměrné rozhodnutí  vstoupit do této role znamená, že se zavazujete věnovat pečlivou pozornost partnerčiným potřebám, touhám  a přáním. Možná někdy dokonce víc než ona. Znamená to také, že se stanete jejím neochvějným zastáncem, aniž byste se vzdali svých vlastních niterných pravd a potřeb. To je láska.“

Na této malé ukázce cítíme, že kniha je prospěšná i pro ženy, které v ní získají povědomí o tom, jak má vypadat a chovat se, cítit, muž, který je připravený pro partnerství. A jaké tužby a potřeby by žena měla po muži vyžadovat. Cítíte to ticho, klid a bezpečí ze slov z ukázky? Takový je takový muž.

A tak se tato slova mohou stát léčivá pro ženy. Protože jejich tušené a zoufale kýžené potřeby se ukáží jako ty správné. Instinkt ženy neklame.

A velmi zavazující a uvolňující zároveň pro muže. Protože budou vědět, a vnitřně cítit, jak na to… že tohle, co se v knize popisuje, jsou oni. A dostanou k tomu minimální základ, jak něco takového v sobě začít kultivovat. Protože takový má být, aby byl spokojený.

Zároveň tu ale i ženy najdou rozuzlení své psychiky, jen o kousek dál se dočtou o tom, jak jejich hněv a vztek se má rozpustit v bezpečí muže. Darem muže je pro ženu schopnost rozpouštět ve své maskulinitě její hněv. Zní vám to zajímavě? Tak to je jen jeden z mnoha darů této knihy.

O autorovi: John Wineland se věnuje průkopnické práci s muži, čerpá ze své 30 leté praxe studia jógové intimity a zavázal se k projektu vytvořit 10 000 mužských skupin po celém světě a mezi jeho klienty patří podnikatelé, řečníci TED a kreativní tvůrci z celého světa. Následuje učení Davida Deidy.

Knihu vydalo nakladatelství Synergie, 2024, www.synergiepublishing.com