Láska, duše a francouzská kuchyně....


V životě nás potkává mnoho synchronicit – krátkých setkání a událostí, které nás mohou proměnit. Ale často tyto momenty přehlížíme, nebo jim nevěnujeme pozornost; máme moc práce, jsme uspěchaní, nebo máme strach z toho, co se o sobě dozvíme… Tato kniha je právě o takové osudné chvíli a také o mnoha dalších, které pak následovaly.
Tvrdí předložka na knize.
Autor tu popisuje svůj vlastní příběh. Není to už žádný mladík, je mu čtyřicetosm let a právě zůstal stát tak trochu znechucen, opařen a zklamán na výjezdové cestě z hotýlku Drew House, kde hodlal strávit hezkou poznávací noc se svojí novou přítelkyní. Vzájemné rozčarování se naopak stalo tím prvním momentem, kdy ho osud osvobodil od jeho trápení a ze začarovaného kruhu. Potkává se tu s majitelem hotelu a šéfkuchařem Rogerem Dufauem, který se stal doslova jeho andělem.
 „Možná jste i vy sehráli úlohu anděla v něčím životě – přítele či přítelkyně, kteří došli na symbolický okraj útesu a potřebovali moudrost, kterou jste jim mohli poskytnout pouze vy.
Možná jste řekli něco, co se v dané chvíli nezdálo důležité, ale vaše slova bez námahy vklouzla do jejich podvědomí a změnila jim život. Kdoví? Andělé se zjevují v nejrůznějších formách a právě to je na tom to krásné. Díky tomu převleku to celé funguje.“
Někdy jdeme s lidmi společně, jindy se od nich odpojujeme a jdeme osamělými stezkami a tak i James na počátku knihy stojí opuštěn a jeho čas strávený v hotýlku na kraji města, může být bezezbytku naplněn.
Roger vidí do jeho duše, rozkrývá jeho problémy a James je jim vystaven v plné síle. 
Muž, který si nezaslouží lásku…
 Většinou tímto neduhem trpí ženy a tak je zajímavé vidět vše z mužského úhlu pohledu, už jen vědomí, že muži nejsou kusy skal a kamenů, ale také jsou „jen“ lidi. I pro něj byla cesta do vlastního nitra, vzpomínek plných bolesti i smrti, nesmírně těžká, ale nakonec ji zvládl. A do cesty mu mohla přijít jedna z jeho bývalých lásek, dnes již svobodná… dokážete si tipnout, jak to dopadne? Nebudu snad ani prozrazovat, jen řeknu, že tento příběh je uvěřitelný právě tím, že to není limonáda.
Není tu bůhvíjaký happyend, ale zcela zřetelně z něj vystupuje právě to božské načasování, synchronicita událostí a každičký kousek svého štěstí si  James F. Twyman opravdu tvrdě vypracoval.
A proč kuchyně…?
Protože potěšení z jídla s láskou připravené je spojením se sebou samým. Při jídle jsme plně vědomi, ze slov Rogera, kuchaře s francouzským přízvukem, vycítíte, proč je jídlo považováno za boží dar. Spojení s vařením nás zastaví v přítomném okamžiku. Láska k něčemu, co máte rádi. Přijímat něco i s chybami, nakonec ve vaření a jídle samotném, požitku jídla, v jeho jednoduchosti, najdete odpovědi na VŠECHNY duchovní otázky, které vám mohou přicházet na mysl. Autor je na své cestě veden někým neobyčejným. Veden jemně tak, aby na svou vlastní moudrost přišel sám. Přiznám se, že spojení s kuchyní a kuchařem by mě asi mezi prvními nenapadlo, ale nakonec jsem byla fascinována.
Jednoduchostí… a logičností.
„A přesně to samé musím udělat já,“ řekl jsem. „Chci jet do Francie a na vlastní kůži zažít to, o čem jsi mluvil. Cítím, že se musím učit od Alaina, tak jako ses od něj učil ty. Má intuice mi říká, že on je posledním kouskem skládačky, která poslední měsíce ovládá můj život. Mám pocit, že by se tam mohlo odehrát něco, co všechny věci spojí dohromady. Od té doby, co jsem byl v Drew House, jsem prošel velkou proměnou – jako ten česnek, který jsi rozdrtil. A teď, když už ležím na prkénku, cítím, že musím udělat ještě jednu poslední věc. Nevím, jestli chápeš, co teď říkám, ale mám v sobě velice silné nutkání. Cesta do Paříze mi to nějak pomůže vyřešit… ať už jakýmkoliv způsobem.“
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2013, www.synergiepublishing.com
Medailonek autora:
James F. Twyman je jedním z nejprodávanějších autorů v Severní Americe. Je mezinárodně uznávaným „trubadúrem míru“, o kterém se říká, že dokáže spojit miliony lidí v motlitbách a tím pozitivně ovlivňovat světovou krizi. Zvou ho vůdci zemí, jako jsou Irák, Severní Irsko, Jižní Afrika, Bosna, Chorvatsko a Srbsko, aby vystoupil se svým Mírovým koncertem – často v době, kdy v těchto oblastech září konflikty; vystupoval také v OSN a v Pentagonu. James je výkonným producentem a spoluscénáristou filmu Indigo, režisérem filmu Indigo Evolution a dokumentu The Moses Code. Je také zakladatelem The Seminary of Spiritual Peacemaking (Semináře duchovního hnutí za míru), které má 500 velvyslanců po celém světě. Napsal několik knih na nejrůznější duchovní témata od hledání své vlastní jednoty za 40 dní až po rozluštění tajemství Mojžíšových činů, které také zfilmoval. www.jamestwyman.com