ROZHOVOR s Janem Bílým o Popelce... na Popelkách

Jan Bílý: Co se stalo s Popelkou po svatbě... Štěstí bylo nadosah, ale...

aneb o knize, která v těchto dnech vychází v Synergii...

… aneb Dvanáct konstelací pohádek a mýtů pro pokročilé dospělé. Tak zajímavá kniha, že jsem neodolala a pěkně podusila samotného autora Jana Bílého, protože se odmítám smířit s tím, že Popelka to prostě z hlediska archetypu NEMŮŽE VYHRÁT. Závěr je ten, že ta umolousaná opopelená holka na sobě buď musela po svatbě neskutečně zamakat, nebo jí princ prostě jednoho dne odešel za jinou. Ostatně, nevěřili byste, co nevěr a co mužsky vykastrovaných králů obsahují české pohádky. O tom všem s Janem Bílým...

8015Nzk.jpgJan Bílý (nar. 1954) se narodil v Praze, v roce 1976 emigroval do Německa a v roce 2002 se vrátil, žije a pracuje opět převážně v České republice. Vede zde (a v dalších zemích) semináře osobního rozvoje, které se zakládají především na systematických konstelacích, šamanismu a filosofii indického spirituálního učitele Osha. Doposud publikoval tři knihy („Úžasná síla celku,“ Pragma 2007, „Láska, vztahy, konstelace,“ Maitrea, 2008, a „Růže pro Plúta,“ Maitrea, 2011) a mnoho článků a rozhovorů pro média. Společně s touto knížkou vydalo nakladatelství Synergie rozsahem podobnou knihu „Kruh mužů“ o přechodových rituálech pro muže. www.janbily.czV této knize Co se stalo s Popelkou po svatbě, se nezabývá jenom pohádkou o Popelce, ale i mnoha dalšími (Budulínek, Perníková chaloupka, Malá mořská víla, Ošklivé káčátko apod…) a vy je najednou vidíte jeho pohledem, uvědomujete si archetypy a zákonitosti lidského bytí. A také, často poupravené části, které poté v celku nedávají smysl.


Například když Božena Němcová zrušila v Bajajovi konec, kdy Bajaja uťal hlavu svému bílému koni. Tímto činem, který možná měl učinit pohádku stravitelnější pro děti, uťala část jejího poselství a z Bajaji tak zůstal jaksi „bačkora,“ jež se po mužsku nemohl konečně postavit smrti a svému vlastnímu egu. Některé konstelace jsou velmi zajímavé a ač jsem si k nim musela hledat cestu docela dlouho, jsem za to pochopení ráda. Přesto…


Protože jsme na webu Popelky.cz, tak se v tuhle chvíli zaměřím především na tu ubohou dívčinu. Mohla by být vzor, jak byla pilná, ochotná, snášela vše zlé a pak – ta nádherná odměna – princ? Jenže v těch všech vztazích nebylo něco v pořádku. Dochází mi, že Popelčin otec byl slaboch v područí své nové ženy a ve své postavené konstelaci Jan Bílý dochází také k závěru, že otec utrápil svou první ženu, maminku Popelky.


Bylo to tedy jen intuitivní sdělení účastnice konstelace, že otec maminku Popelky otrávil? Co mezi těmi rodiči nebylo v pořádku? (zajímavé je, že maminku Popelky v pohádce nikdy nevidíme, jen tušíme...o to zajímavější je se jí zabývat)…
"Pozor, konstelace nikdy nemůžeme brát jako „lepší“ nebo „správnější“ pravdu. V konstelacích se nám ukazují ty aspekty, které nevidíme nebo si jich nevšímáme, ale vše je zasazeno jakoby do mozaiky různých pohledů na svět.
Přesto něco mezi rodiči muselo být v nepořádku, když poté, co matka Popelky zemřela, to došlo tak daleko. A oba rodiče, respektive to, co se mezi nimi dělo, se zjevně podepsali na osudu Popelky. Každé dítě, jeho osud, je zrcadlení příběhu rodičů. A Popelka je krásný příklad něčeho, co nechce být viděno a ukázáno."


Ano, to je zcela zřejmé, že Popelka neměla to správné ženské sebevědomí a nedostala v dětství tu správnou podporu. Běžně si to ale člověk neuvědomí, až nyní… S tím souhlasím. Popelčiny rodiče nedali dívce plnou podporu a důvěru ve svět. On ale ani ten závěr není moc optimistický.

                              CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

Knížku vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2012, www.synergiepublishing.com
Foto: Synergie Publishing SE
Jan Bílý Foto: © Jan Bílý, 2007-2012, www.konstelace.info