Je to jako malý svátek, ale velká výprava do světa fantazie. Steampunkový tarot můžeme použít i k věcem naprosto neokultním. A jaká je to zábava! A možná i poučení, protože v tarotu je ta moudrost ukrytá, ať chceme nebo ne. Dnes si ukážeme, jak můžete díky kartám vyprávět příběhy. Jak si je můžeme vymýšlet, vymýšlet ty alternativní světy, které by mohly existovat. Tedy ten pravý podklad k steampunkovému duchu…
Návod přináší v knize Steampunk tarotsama autorka Barbara Moore a přiznám se, že tento klasický „domácí úkol“ tarotových učitelů znám, ale nikdy jsem nepojala sebemenší touhu ho vyzkoušet. Ale u tohoto tarotu, snad díky jeho měděnému nádechu a nádherné hnědé historii, fantazii, jsem okamžitě dostala svědění do prstů a musela jsem to udělat.
Takže si vytáhneme z balíčku náhodně tři karty a potom se je podle významů budeme snažit složit do jednoduchého příběhu. V tarotové praxi právě toto cvičení rozvíjí schopnost hledání souvislosti mezi jednotlivými kartami.
Takže jsem pro vás vytáhla:
Hierofant
„Každá tvá myšlenka, slovo nebo skutek vyjadřuje pravdu tvé duše.“
Základní význam: Živá víra v každodenním životě.
V jiných tarotových sadách je tato karta nazývána Velekněz, a jedná se o ztělesnění někoho nebo něčeho v nás, co v nás udržuje neochvějnou víru a přesvědčení. Ve steampunku je hodně spojen s manželstvím či partnerstvím, které má pevné základy a pramení z toho, že jeden druhého ve vztahu učí, ochraňuje a oba k sobě chovají náležitou úctu.
3 mečů
„Nesvéprávným použitím nástroje může člověk napáchat pěknou paseku.“
Základní význam: Smutek z poznání
Druhá karta začíná odhalovat bolavou situaci v tom našem smyšleném partnerství. Jedna ze spíše negativních karet tarotu.
Co je tady smutné, co bylo zklamáno, co je rozpícháno? Pár slov prý dokáže ve chvilce zničit to, co jste budovali celá léta. Je jedno, zda-li byla vyslovena z lehkomyslnosti, krutosti a je také jedno, jestli vyslovují pravdu nebo manipulují. Jedno je jisté. Moc bolí.
„Ve stínu tmavé bouřlivé noci leží pohozené překrásné srdíčko s hodinovým strojkem. Kdysi bezchybně fungovalo, teď je rozbité na cimpr campr. Do drobných zákrut v jeho útrobách vytvořených uměleckým hodinářem někdo bezohledně vrazil tři pevné ostré meče.“
Smutné časy jakéhosi prozření, smutných pravd a chvil, po kterých už nebude nic jako dřív. Ale podívejme se na další kartu, máme důvod se radovat, protože onen smutek nás nevrhne do propasti zoufalství, ale naopak, roste tu jakýsi zárodek něčeho nového.
Eso pentaklů
„Jaké to je, mít v ruce všechny možnosti, jaké svět nabízí?“
Základní význam: Příležitost dosáhnout úspěchu
A protože karta 3 mečů je o tom, že záleží na nás, jak ony smutné časy využijeme, jestli padneme naznak, nebo se vyškrábeme zpět, vypadá to, že v našem příběhu ten někdo své šance využije, že ono partnerství, které prochází těžkou krizí a velkou zkouškou, nakonec přežije, že ta trojka mečů je pouze pročistí a bude chvílí, kdy mohou vyjít na povrch nové skryté pravdy, vzájemná ublížení a podobní bubáci nočních můr. A že potom ti dva dostanou novou šanci, a bude záležet na nich, jak se s ní poperou, protože eso je jen začátek. Je to šance, která je. Když nám unikne, tak už není a nebude…
A teď se na tyto karty zkusme opět podívat jako na celek.
Jak působí takhle pohromadě?
Jako hodně velký přerod.
No... Mohla by to být nějaká hezká love story, hm… jen tak se zasnít.
Anebo znovu zamíchat karty a vyložit si další příběh.
Autorkou karet je Barbara Moore a Aly Fell. V těchto dnech je v překladu Jany Štritrové vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com. Autoři jsou zvědavi na vaše názory na své stránce www.steampunktarot.com
Text i fotografie (c) Renata Petříčková, použito s autorčiným laskavým svolením.
Originální článek najdete na http://www.steampunkblog.cz/2014/02/vymysleni-pribehu-podle-steampunk-tarotu.html