Will Bowen: Šťastný život


Jak píše Eckhart Tolle: Zajímejte se o to, co probíhá uvnitř, aspoň tak, jako se zajímáte o to, co se děje venku. Až se do dáte do pořádku uvnitř, srovná se i to, co je venku.“ To jsou poslední psaná slovíčka knihy Šťastný život a beze zbytku shrnují to, co Will Bowen poskládal do několika kapitol. Strašně moc si stěžujeme, strašně moc se bojíme – protože to jsme se naučili, protože na tom je v podstatě založena dnešní společnost. 

Bude to pořádný kus práce odnaučit se to. A také si uvědomit, jak nevědomé a maličké jsou vlivy, které nás ve strachu a obavách neustále udržují. 


Zvykli jsme si dívat se na televizi, číst zprávy (nic dobrého v nich obyčejně není), zvykli jsme si v rozhovorech vyjmenovávat, co je špatně, když se nás někdo zeptá, jak se máme – zvykli jsme se bát se o zdraví, o práci, o rodinu, o to poslední, co máme. Zvykli jsme si na stres, který si z velké části děláme sami.
Budete možná koukat, co všechno v nás živí stres, aniž bychom si to uvědomovali - nebo si o tom dokonce myslíme, že právě to je "antistresové"...

Štěstí skutečně přichází zevnitř
Máme ho v sobě ale každý, jen je potřeba pochopit všechny principy, které živí ty předem už mnoho let nastavené vzorce a více se zaměřit na cílené pěstování toho, co nás činí šťastnými. Změnit myšlenky, třídit myšlenky.

Proč to je důležité vysvětluje autor průběžně v mnoha kapitolách, stejně jako principy, které nás pomalu a nevědomě zase tahají zpět, protože jsem stále více obklopeni tím, co nás nutí se bát, než tím, co nám ukazuje, že svět je báječné místo. Ačkoliv může se stát, že jedna a ta samá životní scéna, zcela všední, třeba nákup v obchodě, bude vypadat úplně jinak, když budete ve špatné náladě, a jinak, budete-li v dobré náladě.
To je malý důkaz o tom, že štěstí i vnější podoba světa je výsledkem toho, jak se cítíme uvnitř.

Alenka: Řekla bys mi prosím, jak se odtud dostanu?
Kočka Šklíba: To ovšem záleží hlavně na tom, kam se chceš dostat.

Takže kniha je velkou částí i o práci se svou budoucností, představami, o nalezení vlastního potenciálu a jeho plné žití. Vždyť od toho na světě jsme! Mimořádně zajímavá je metoda, jak se zbavit negativního přemítání, největšího lidského zabijáka životní energie. Jak můžeme do svého života zavést jednoduché zvyky, které mají šťastní lidé. Jak celkově změníme úhel pohledu na svět a on se nám potom také ukáže z jiného úhlu pohledu.

Je to mimořádně zajímavé téma, které je dobrým shrnutím i toho, co dělá Baron Katie, Eckhart Tolle nebo Joe Dispenza. Stále tu jde o jedno a to samé – o skvělé metody, jak si užít život takový, jaký je.
A když nám díky tomu, že uvidíme jasněji, lehčeji a střízlivěji, ukáže i vlídnou tvář prohlubující naše štěstí – tak to je úžasný bonus, kterého bychom ale jako škarohlídi nedosáhli.
Tak co, zkusíte to.

Šťastný svět čeká… a je tu dost štěstí pro každého!

Po sérii nestěžovacích knížek (Život bez stížností, Vztahy bez stížností) je to pěkné shrnutí, které vše již řečené v kostce opakuje a přidává doslova vlnu energie a tipů, metod, jak ze svého života učinit skutečně magnet na lepší život.