Zrození kmenového vůdce: Recept na úspěch?Je úplně jedno, jestli se jedná o firmu, rodinu, soubor pacientů a lékařů v nemocnici, třídy ve škole nebo jakékoliv jiné, byť náhodné či úplně nedobrovolné srocení lidských jedinců. Důležité je jedno: kdo je tady šéf. Zdá se, že logika napovídá, že takový člověk dělá klima celé skupiny, ovlivňuje do neskutečné hloubky životy a vnímání lidí ve svém „kmeni“ a jestli budeme součástí úspěchu, nebo neúspěchu, záleží právě na tomto člověku.
Jednoduché, lidské a vlastně i to, co mne napadlo už při pohledu na tuto knihu – ryze pravěké!
Síla kmene a obecně lidského společenství nestojí na síle jednotlivce, ale na tom, jak umí onen jednotlivec rozvíjet vztahy a pocit pohody, sounáležitosti, mezi ostatními. Vlastně je to celé o vzájemné podpoře. A pokud za sebou máte zkušenost s něčím takovým, určitě víte, že tohle je největší hnací motor ke všemi.

Ale ten žebřík vedoucí k úspěšné skupině a pocitu je celkem dlouhý....

Stupně naší „spokojenosti“
Autoři vychází z několika stupňů naší kmenové vyspělosti, přičemž stupeň jedna jsme mohli vidět ve filmech o útěcích z věznic, o holé přežití bojují členové gangů. Celý svět „stojí za prd“. Jen o stupeň výš jsou ti, jejichž život „stojí za prd, ale ostatní se mohou mít dobře“ (ó, jak trefné přirovnání v této knize) a smyslem jejich života jsou třeba víkendy a volno v práci. A takovými lidmi se obklopují. Dalšími stupni už proniká odér úspěchu, úžasnosti a také toho, že to samé přejete i svým druhům. Různé stupně motivace, různé náhledy na kolegy a členy svého kmene.

A odsud se kniha odráží.

Chcete být dobrým kmenovým vůdcem? Jste šéf, člen rodiny, lektor, učitel, člověk, jehož úkolem je „někde udělat atmosféru vhodnou pro žití“? Nebo jen chcete vědět, na jakém principu pracuje věčné škarohlídství a jak se rozvíjí život těch, kteří svoje myšlení změnili k lepšímu? O všem je tato kniha, já bych řekla, že do velké míry je to UČEBNICE SCHOPNOSTI VIDĚT ŽIVOT ÚŽASNÝM.

I tady vidíme příklady a logické souvislosti dokazující, že když se na svět podíváte milejšíma očima, svět bude milejší i na vás. Že dva shodné životy mohou být úplně jinak vnímané, když se na něj podíváte stupněm jedna nebo dva, nebo stupněm čtyři.

NA CO SE PŘIPRAVIT? Časté zastávky, hodně čaje a praxe
Čtenářský dojem? Chce to hodně času, hodně zastávek s horkým čajem, protože až příliš často mne kniha odváděla k vlastním myšlenkám a „mnoha kdyby“. A znovu až okouzlení tím, jak dokážeme být tvrdošíjně závislí na „životě na prd“. Je chvílemi až šokující, jak moc dokáže naše myšlení změnit náš život – k horšímu. A to zcela nevědomky.
Ale i k lepšímu. Ovšem vyškrábat se výš vyžaduje sílu mnohem větší, než je síla našich zvyků, z nichž mnoho si přinášíme třeba z rodiny, dětství nebo z prvních životních zkušeností.

Čas nula: To je chvíle, kdy můžete začít uvědomovat si sílu kmenového vůdce, kterého máte v sobě. Víte, že můžete začít žít a pracovat jinak. Myslet jinak.
Kniha je skvělá pro každého, kdo potřebuje nebo chce mít kolem sebe úspěšnou a fungující skupinu, rodinu, přátele. Kdo se potřebuje vyznat ve svém životě a třeba jen zjistit, na kterém stupni se nachází. Už jen proto, aby se z něj mohl odrazit výš.
Nebo kdo chce zjistit, jak ještě znásobit své skutečné pozitivní schopnosti. Tipů, triků a příklad tu je víc než dost. Dejte si čas, než je všechny strávíte. Stojí za to a je škoda knihu je prolétnout. Je to dokonalá UČEBNICE.

O autorech:
Dave Logan, John King, Dr. Halee Fischer-Wright: autoři jsou členy a spoluzakladatelé společnosti CultureSync, která se věnuje koučování, vedení projektů v oblastech nových technologií, státní správy a realit. Každý do knihy vnáší své zkušenosti a svůj pohled na věc.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2019, www.synergiepublishing.com